Print

NEWS

May 13, 2009

RSU Students and Graduates Receive Academic Honors

Students and graduates in a variety of academic disciplines were honored recently at the annual Honor Awards Ceremony at Rogers State University.

Each spring, the three academic schools at the university designate outstanding and distinguished students and graduates receiving bachelor's and associate degrees in various programs, based on academic achievement and research projects.

The three academic schools at RSU include the:

Following are spring 2009 students and graduates receiving academic honors at RSU, listed by hometown. All communities are in Oklahoma, unless otherwise noted.

Bartlesville

  • Nicole Coast, Outstanding Graduate, School of Business and Technology
  • Jonathan Miller, Distinguished Graduate, School of Business and Technology
  • Norma Perry, Distinguished Graduate, School of Business and Technology

Bixby

  • Marcus Horner, Outstanding Graduate, School of Business and Technology

Bluejacket

  • Kacie Sill, Distinguished Graduate, School of Business and Technology

Bristow

  • Amanda Hinshaw, Distinguished Academic Achievement Award, Honors Program Exemplary Graduate, School of Liberal Arts

Burbank, Calif.

  • Craig Kirby, Distinguished Graduate, School of Business and Technology

Catoosa

  • Michelle Miller, Outstanding Capstone Project, School of Mathematics, Science and Health Sciences

Chouteau

  • Meagan Edmonds, Outstanding Junior, Honors Program, School of Liberal Arts
  • Amanda Weaver, Exemplary Graduate, School of Liberal Arts

Claremore

  • Marty Barry, Distinguished Graduate, School of Business and Technology
  • Brian Beaven, Outstanding Graduate, School of Business and Technology
  • Donald Becker, Outstanding Accounting Student Award, Oklahoma Society of CPAs, School of Business and Technology
  • Jason Cantrell, Sigma Beta Delta Leadership Award, School of Business and Technology
  • Leslie Clarke, Distinguished Graduate, School of Business and Technology
  • Mary Decker, Distinguished Graduate, School of Business and Technology
  • Ryan Floyd, Outstanding Capstone Project, School of Liberal Arts
  • Kevin Fortna, Distinguished Graduate, School of Business and Technology
  • Jennifer Hanley, Outstanding Graduate and Capstone Project, School of Liberal Arts
  • Reid Heskett, Outstanding Graduate, School of Mathematics, Science and Health Sciences
  • Alicia Hutson, Outstanding Graduate, School of Mathematics, Science and Health Sciences
  • Sarah Lovin, Outstanding Graduate, School of Liberal Arts
  • Cheryl Malek, Outstanding Graduate, School of Liberal Arts
  • Shane Olson, Outstanding Capstone Project, School of Mathematics, Science and Health Sciences
  • Samuel Paden, Distinguished Graduate, School of Business and Technology
  • Lacy Ragland, Distinguished Capstone Project, School of Liberal Arts
  • Bryce Shelton, Exemplary Graduate, School of Liberal Arts
  • Jill Street, Distinguished Academic Achievement Award, Honors Program, Exemplary Graduate and Outstanding Capstone
  • Project, School of Liberal Arts

Collinsville

  • Ryan Lincoln, Exemplary Graduate, School of Liberal Arts
  • Colin Pinson, Distinguished Graduate, School of Business and Technology
  • Angela Sala, Outstanding Graduate, School of Business and Technology

Delaware

  • Matthew Jobe, Outstanding Junior, School of Mathematics, Science and Health Sciences

Dewey

  • Frances Rohrs, Exemplary Graduate, School of Liberal Arts

Elk City

  • Desiree Mitchell, Outstanding Senior, Honors Program, School of Liberal Arts

Inola

  • Jeremy Landsaw, Outstanding Graduate, School of Mathematics, Science and Health Sciences
  • Hailey McKewon, Outstanding Accounting Student Award, Oklahoma Society of CPAs, School of Business and Technology

Muskogee

  • Sondra Bachmann, Distinguished Graduate, School of Business and Technology
  • Eddie Keefe, Outstanding Graduate, School of Business and Technology

Nowata

  • Michael Miller, Outstanding Graduate, School of Business and Technology

Oklahoma City

  • Kelsey Romig, Outstanding Freshman, Honors Program, School of Liberal Arts

Oologah

  • Joshua Buehler, Outstanding Graduate, School of Liberal Arts
  • Whitney Robison, Outstanding Graduate, School of Business and Technology

Owasso

  • Shannon Arnold, Outstanding Graduate, School of Mathematics, Science and Health Sciences
  • Rebecca Bue, Exemplary Graduate and Outstanding Capstone Project, School of Liberal Arts
  • Stephanie Garrison, Exemplary Graduate and Outstanding Capstone Project, School of Liberal Arts
  • Jeanette North, Distinguished Graduate, School of Business and Technology
  • Megan Pruitt, Outstanding Graduate, School of Business and Technology
  • Stuart Reimer, Distinguished Graduate, School of Business and Technology
  • Angela Wilson, Outstanding Graduate, School of Mathematics, Science and Health Sciences

Peggs

  • Nathan Tully, Distinguished Graduate, School of Business and Technology

Poteau

  • Rita Thomas, Distinguished Capstone Project, School of Liberal Arts

Pryor

  • Carl Best, Outstanding Graduate, School of Business and Technology
  • Carley Chaney, Outstanding Junior, School of Mathematics, Science and Health Sciences
  • Sarah Chupp, Distinguished Graduate, School of Business and Technology
  • Lisa Dale, Distinguished Graduate, School of Mathematics, Science and Health Sciences
  • Heidi Lyons, Outstanding Capstone Project, School of Liberal Arts
  • Rebecca Wilsie, Exemplary Graduate, School of Liberal Arts

Sallisaw

  • Ravonda Bethel, Distinguished Graduate, School of Business and Technology

Sapulpa

  • Cambrilynne Robinson, Outstanding Graduate, School of Mathematics, Science and Health Sciences

Skiatook

  • Mandy McDonald, Distinguished Graduate, School of Business and Technology
  • Jeana DeShazer, Outstanding Graduate, School of Business and Technology

Talala

  • Amanda Boling, Outstanding Graduate, School of Liberal Arts

Tulsa

  • Benjamin Cody, Distinguished Graduate, School of Business and Technology
  • Darrell McGlumphy, Distinguished Graduate, School of Business and Technology
  • Candice Nivison, Distinguished Graduate, School of Liberal Arts
  • Cristi Richardson, Distinguished Graduate, School of Liberal Arts
  • Elisabeth Sanchez, Distinguished Graduate, School of Business and Technology
  • Rebecca Thrun, Outstanding Graduate, School of Mathematics, Science and Health Sciences
  • Jessica Williams, Outstanding Graduate, School of Business and Technology

Vinita

  • Tina Davis, Distinguished Graduate and Outstanding Capstone Project, School of Liberal Arts
  • Dayna Hohmann, Distinguished Graduate, School of Business and Technology

Wagoner

  • Camille Peck, Distinguished Graduate, School of Business and Technology

Yukon

  • Hannah Owen, Outstanding Graduate, School of Business and Technology

For more information about RSU academic programs or enrollment, call (918) 343-7777 or 1-800-256-7511, or visit www.rsu.edu.